Vicor Corporation V48C28E150BF3
V48C28E150BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C28E150BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V48C28E150BF3.pdf
Availability of V48C28E150BF3
QUANTITY
V48C28E150BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C28E150BF3
Internal Part NumberEIS-V48C28E150BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C28E150BF3
Related LinksV48C28, V48C28E150BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C28E150BF3 Details Description
Related parts for V48C28E150BF3
CONVERTER DC/DC 12V OUTPUT 400MA datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 2.2MSPS SHDN 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.21M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 300 OHM 0404 datasheet.pdf
CARDEDGE 10POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC TXRX RS232 250KBPS SD 16-TQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS 30AWG 10IN datasheet.pdf
RES 100 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPST 13A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 30V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X8R 0805 datasheet.pdf