Vicor Corporation V48C28M75BL2
V48C28M75BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C28M75BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
V48C28M75BL2.pdf
Availability of V48C28M75BL2
QUANTITY
V48C28M75BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C28M75BL2
Internal Part NumberEIS-V48C28M75BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.67A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C28M75BL2
Related LinksV48C28, V48C28M75BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C28M75BL2 Details Description
Related parts for V48C28M75BL2
RELAY TELECOM DPDT 2A 9V datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 2.5VOUT 6A SIP datasheet.pdf
IC PLL W/VCO 16-DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 470K OHM 6SIP datasheet.pdf
IC FPGA 235 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
LED RED DIFF 7.1X2.4MM RECT T/H datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 10NS 256SBGA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 15ppm 10pF 300 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf