Vicor Corporation V48C2E50BF
V48C2E50BF picture photo
Mfg. Part Number
V48C2E50BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W
Datasheet Download
V48C2E50BF.pdf
Availability of V48C2E50BF
QUANTITY
V48C2E50BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C2E50BF
Internal Part NumberEIS-V48C2E50BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C2E50BF
Related LinksV48C2, V48C2E50BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C2E50BF Details Description
Related parts for V48C2E50BF
CONN POWERJACK MINI .08" R/A SMD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 255K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS INLINE SKT datasheet.pdf