Vicor Corporation V48C36E150BN
V48C36E150BN picture photo
Mfg. Part Number
V48C36E150BN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V48C36E150BN.pdf
Availability of V48C36E150BN
QUANTITY
V48C36E150BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C36E150BN
Internal Part NumberEIS-V48C36E150BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C36E150BN
Related LinksV48C36, V48C36E150BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C36E150BN Details Description
Related parts for V48C36E150BN
CAP CER 5600PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 5NS 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
IC REG BCK 3.3V 3.5A SYNC 16MSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf