Vicor Corporation V48C36E150BS2
V48C36E150BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C36E150BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V48C36E150BS2.pdf
Availability of V48C36E150BS2
QUANTITY
V48C36E150BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C36E150BS2
Internal Part NumberEIS-V48C36E150BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C36E150BS2
Related LinksV48C36, V48C36E150BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C36E150BS2 Details Description
Related parts for V48C36E150BS2
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 350 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER I2C 32NQFP datasheet.pdf
LED GRN/YLW DIFF 1.8MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 140 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 3W DO204AL datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
762 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf