Vicor Corporation V48C36T150BF3
V48C36T150BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C36T150BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V48C36T150BF3.pdf
Availability of V48C36T150BF3
QUANTITY
V48C36T150BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C36T150BF3
Internal Part NumberEIS-V48C36T150BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C36T150BF3
Related LinksV48C36, V48C36T150BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C36T150BF3 Details Description
Related parts for V48C36T150BF3
IC NVSRAM 1MBIT 70NS 34LPM datasheet.pdf
TRANS PNP 15V 4A SOT23-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 9POS datasheet.pdf
INSULATING PANEL 5-SLOTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
H48-6G TO-220 0.3MM W/ADH datasheet.pdf
CONN HEADER 0.079 30 POS datasheet.pdf
PENDNT CNTRLLR MINI JOYSTICK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 976KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf