Vicor Corporation V48C3V3H75BN2
V48C3V3H75BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C3V3H75BN2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V48C3V3H75BN2.pdf
Availability of V48C3V3H75BN2
QUANTITY
V48C3V3H75BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C3V3H75BN2
Internal Part NumberEIS-V48C3V3H75BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.7A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C3V3H75BN2
Related LinksV48C3V, V48C3V3H75BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C3V3H75BN2 Details Description
Related parts for V48C3V3H75BN2
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CONN HDR 2.4MM 2POS SMD datasheet.pdf
TARGET BOARD RL78/D1A datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf