Vicor Corporation V48C3V3M75B
V48C3V3M75B picture photo
Mfg. Part Number
V48C3V3M75B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V48C3V3M75B.pdf
Availability of V48C3V3M75B
QUANTITY
V48C3V3M75B Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C3V3M75B
Internal Part NumberEIS-V48C3V3M75B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.7A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C3V3M75B
Related LinksV48C3, V48C3V3M75B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C3V3M75B Details Description
Related parts for V48C3V3M75B
OSCILLATOR XO 16.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 6.3V X7R 0508 datasheet.pdf
RES 1K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf