Vicor Corporation V48C8C100B3
V48C8C100B3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C8C100B3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W
Datasheet Download
V48C8C100B3.pdf
Availability of V48C8C100B3
QUANTITY
V48C8C100B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C8C100B3
Internal Part NumberEIS-V48C8C100B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.4%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C8C100B3
Related LinksV48C8, V48C8C100B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C8C100B3 Details Description
Related parts for V48C8C100B3
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMB datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN ADAPT BNC JACK TO TNC PLUG datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 25V CHA MNT datasheet.pdf