Vicor Corporation V48C8C100B3
V48C8C100B3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C8C100B3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W
Datasheet Download
V48C8C100B3.pdf
Availability of V48C8C100B3
QUANTITY
V48C8C100B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C8C100B3
Internal Part NumberEIS-V48C8C100B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.4%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C8C100B3
Related LinksV48C8, V48C8C100B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C8C100B3 Details Description
Related parts for V48C8C100B3
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMB datasheet.pdf
2.5 M.I.S REC ASSY 6P BLACK datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 5.08MM PNL MNT datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 48POS GLD datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 19POS GOLD datasheet.pdf
750 TB SOCKET OPEN VER datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
OSC MEMS 33.3333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf