Vicor Corporation V48C8E100BF3
V48C8E100BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C8E100BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W
Datasheet Download
V48C8E100BF3.pdf
Availability of V48C8E100BF3
QUANTITY
V48C8E100BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C8E100BF3
Internal Part NumberEIS-V48C8E100BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.4%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C8E100BF3
Related LinksV48C8E, V48C8E100BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C8E100BF3 Details Description
Related parts for V48C8E100BF3
CONN PIN SIZE 22 GOLD CRIMP datasheet.pdf
IC XDCP 100-TAP 100K EE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 26AWG .100 BLUE datasheet.pdf
TAPE COPPER FOIL 12.7MMX5.5M datasheet.pdf
SITE LICENSE TURBO DECODER XP datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 1W DO204AL datasheet.pdf
LED RED DIFF 5.8MM ROUND T/H datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
Connector Header 58 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf