Vicor Corporation V48C8T150BS2
V48C8T150BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C8T150BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W
Datasheet Download
V48C8T150BS2.pdf
Availability of V48C8T150BS2
QUANTITY
V48C8T150BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C8T150BS2
Internal Part NumberEIS-V48C8T150BS2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18.75A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C8T150BS2
Related LinksV48C8T, V48C8T150BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C8T150BS2 Details Description
Related parts for V48C8T150BS2
CONN HEADER PH SIDE 5POS 2MM datasheet.pdf
RACK STEEL 24.5X21X12.5 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DIFFERENTIAL VIDEO AMP 14SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR 40POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 26POS DUAL SMD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 3.4M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 STEEL 15MM datasheet.pdf