Littelfuse V575LS80CPX2855
V575LS80CPX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V575LS80CPX2855
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 815V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
V575LS80CPX2855.pdf
Availability of V575LS80CPX2855
QUANTITY
V575LS80CPX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V575LS80CPX2855
Internal Part NumberEIS-V575LS80CPX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesC-III
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)819V
Varistor Voltage (Typ)910V
Varistor Voltage (Max)1001V (1.001kV)
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts575VAC
Maximum DC Volts-
Energy460J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V575LS80CPX2855
Related LinksV575LS8, V575LS80CPX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V575LS80CPX2855 Details Description
Related parts for V575LS80CPX2855
SWITCH ROCKER SPDT 10A 125V datasheet.pdf
LCD 5.7INCH 320X240 QVGA datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12MHZ 8SOP datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 10A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 5W T18 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT PIN datasheet.pdf