Vishay/Dale RNC55J2371FSRSL
RNC55J2371FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2371FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.37K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2371FSRSL.pdf
Availability of RNC55J2371FSRSL
QUANTITY
RNC55J2371FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2371FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2371FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2371FSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2371FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2371FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2371FSRSL
IC VREF SERIES/SHUNT 10V 8DIP datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 4.42 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS SKT datasheet.pdf
RACK PLINTH datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Analog, PWM Dimming Automotive 14-HTSSOP datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V X8G RADIAL datasheet.pdf