Vishay/Vitramon VJ1812Y473MXPAT5Z
VJ1812Y473MXPAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1812Y473MXPAT5Z
Brief Description
CAP CER 0.047UF 250V X7R 1812
Datasheet Download
VJ1812Y473MXPAT5Z.pdf
Availability of VJ1812Y473MXPAT5Z
QUANTITY
VJ1812Y473MXPAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1812Y473MXPAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1812Y473MXPAT5Z
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1812Y473MXPAT5Z
Related LinksVJ1812Y4, VJ1812Y473MXPAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1812Y473MXPAT5Z Details Description
Related parts for VJ1812Y473MXPAT5Z
CLAMP CABLE INSULATED .937" DIA datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
PRESSURE SENSOR SS CAP 8-SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
RES 220 OHM 7W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS 7.62MM BLACK datasheet.pdf
R/A REC POWERBLADE datasheet.pdf
KIT CAP 0.5PF-0.01UF 0603 datasheet.pdf