Littelfuse V625LT40APX2855
V625LT40APX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V625LT40APX2855
Brief Description
VARISTOR 900V 4.5KA DISC 14MM
Datasheet Download
V625LT40APX2855.pdf
Availability of V625LT40APX2855
QUANTITY
V625LT40APX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V625LT40APX2855
Internal Part NumberEIS-V625LT40APX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLT
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)900V
Varistor Voltage (Typ)1000V (1kV)
Varistor Voltage (Max)1100V (1.1kV)
Current - Surge4.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts625VAC
Maximum DC Volts825VDC
Energy125J
Package / CaseDisc 14mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V625LT40APX2855
Related LinksV625LT4, V625LT40APX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V625LT40APX2855 Details Description
Related parts for V625LT40APX2855
CONN HEADR 62POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug for Male Contacts 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 15A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.3UF 630V X7R 2225 datasheet.pdf
IC STEREO AMP 15W CLASSD 28TSSOP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 40VOUT 75W datasheet.pdf
PIPE CLAMP 75MM WFE20D datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG BROWN 100' datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.27UF RADIAL datasheet.pdf