Littelfuse V680LT100CPX2855
V680LT100CPX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V680LT100CPX2855
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 990V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
V680LT100CPX2855.pdf
Availability of V680LT100CPX2855
QUANTITY
V680LT100CPX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V680LT100CPX2855
Internal Part NumberEIS-V680LT100CPX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesC-III
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)990V
Varistor Voltage (Typ)1060V (1.06kV)
Varistor Voltage (Max)1130V (1.13kV)
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts680VAC
Maximum DC Volts-
Energy520J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V680LT100CPX2855
Related LinksV680LT10, V680LT100CPX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V680LT100CPX2855 Details Description
Related parts for V680LT100CPX2855
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 68MA 6.4 OHM TH datasheet.pdf
CONN RING 2 AWG #5/16 RED TRMNYL datasheet.pdf
SWITCH KNOB STRAIGHT .949" NATL datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
IC FIFO SUPERSYNCII 20NS 64-TQFP datasheet.pdf
CONN RECPT 13POS .1" POL UNLOAD datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf