Littelfuse V68ZA05P
V68ZA05P picture photo
Mfg. Part Number
V68ZA05P
Brief Description
VARISTOR 61.2V 100A DISC 5MM
Datasheet Download
V68ZA05P.pdf
Availability of V68ZA05P
QUANTITY
V68ZA05P Order Process
Ship out your order
Specifications of V68ZA05P
Internal Part NumberEIS-V68ZA05P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVaristor UL1449 3rd Edition Safety Agency Update
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZA
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)61.2V
Varistor Voltage (Typ)68V
Varistor Voltage (Max)74.8V
Current - Surge100A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts40VAC
Maximum DC Volts56VDC
Energy0.60J
Package / CaseDisc 5mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V68ZA05P
Related LinksV68Z, V68ZA05P Datasheet, Littelfuse Distributor
V68ZA05P Details Description
Related parts for V68ZA05P
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
RES 499 OHM 1W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
23+23 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 124VTLA datasheet.pdf
CONN ADAPTER 20P-20P F-M PNL MNT datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf