Honeywell Sensing and Productivity Solutions V7-1V20E94
V7-1V20E94 picture photo
Mfg. Part Number
V7-1V20E94
Brief Description
SWITCH PLUNGER SPST 21A QC
Datasheet Download
V7-1V20E94.pdf
Availability of V7-1V20E94
QUANTITY
V7-1V20E94 Order Process
Ship out your order
Specifications of V7-1V20E94
Internal Part NumberEIS-V7-1V20E94
SeriesV7
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating21A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque160gf
Release Force20gf
Pretravel0.047" (1.2mm)
Differential Travel0.010" (0.25mm)
Overtravel0.050" (1.27mm)
Operating Position0.579" (14.7mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V7-1V20E94
Related LinksV7-1V, V7-1V20E94 Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
V7-1V20E94 Details Description
Related parts for V7-1V20E94
CONN PLUG 1.27MM 40POS GOLD R/A datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 2A DO214AA datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 6MM datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG59 20AWG 1000' datasheet.pdf
IC USB 2.0 ETHER CTRLR 64QFN datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLY 4" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
SIDACTOR BI 400V 100A DO214 datasheet.pdf