Vicor Corporation V72A15M400BL
V72A15M400BL picture photo
Mfg. Part Number
V72A15M400BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V72A15M400BL.pdf
Availability of V72A15M400BL
QUANTITY
V72A15M400BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A15M400BL
Internal Part NumberEIS-V72A15M400BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.7%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A15M400BL
Related LinksV72A15, V72A15M400BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A15M400BL Details Description
Related parts for V72A15M400BL
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 270 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
SENSOR GAUGE 0-16 BAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
AM63131A209 TERMINATION PUNCH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf