Vicor Corporation V72A24H400B3
V72A24H400B3 picture photo
Mfg. Part Number
V72A24H400B3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V72A24H400B3.pdf
Availability of V72A24H400B3
QUANTITY
V72A24H400B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A24H400B3
Internal Part NumberEIS-V72A24H400B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A24H400B3
Related LinksV72A24, V72A24H400B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A24H400B3 Details Description
Related parts for V72A24H400B3
FIXED IND 470UH 640MA 440 MOHM datasheet.pdf
IC VIDEO BUFFER 6DB SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.24 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
LENS MULTIPLE MED FOR CREE XP-E datasheet.pdf
CABLE HOUSING 3POS GRAY datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf