Vicor Corporation V72A28E400BG
V72A28E400BG picture photo
Mfg. Part Number
V72A28E400BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V72A28E400BG.pdf
Availability of V72A28E400BG
QUANTITY
V72A28E400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A28E400BG
Internal Part NumberEIS-V72A28E400BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.28A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A28E400BG
Related LinksV72A28, V72A28E400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A28E400BG Details Description
Related parts for V72A28E400BG
IC REGISTER SHIFT/STORAGE 20SOIC datasheet.pdf
MICRO-D 37POS PIN 18" WIRE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IND SWITCH CAP WHT OPAQUE SIDES datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 1.3W DO41 datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf