Vicor Corporation V72A28T400B3
V72A28T400B3 picture photo
Mfg. Part Number
V72A28T400B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V72A28T400B3.pdf
Availability of V72A28T400B3
QUANTITY
V72A28T400B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A28T400B3
Internal Part NumberEIS-V72A28T400B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.28A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A28T400B3
Related LinksV72A28, V72A28T400B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A28T400B3 Details Description
Related parts for V72A28T400B3
IC SYSTEM BASE W/CAN 28-SOIC datasheet.pdf
CABLE TIE HEAVY WR BLACK 14.5" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CAP CER 180PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 56 OHM 10SIP datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 24POS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
Connector Header 44 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf