Vicor Corporation V72A48C400BG
V72A48C400BG picture photo
Mfg. Part Number
V72A48C400BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V72A48C400BG.pdf
Availability of V72A48C400BG
QUANTITY
V72A48C400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A48C400BG
Internal Part NumberEIS-V72A48C400BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A48C400BG
Related LinksV72A48, V72A48C400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A48C400BG Details Description
Related parts for V72A48C400BG
INTERFACE CBL DSUB MALE W/SCREW datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 48V datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 20SOIC datasheet.pdf
CONN FERRULE REEL 20 AWG GRY DIN datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY SMD TIN 54POS datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP D, AFS 2, T datasheet.pdf
DOUBLE M12 LONG PW 2M NPN NO datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS CABLE SKT datasheet.pdf