Vicor Corporation V72A5H300BL2
V72A5H300BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V72A5H300BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V72A5H300BL2.pdf
Availability of V72A5H300BL2
QUANTITY
V72A5H300BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A5H300BL2
Internal Part NumberEIS-V72A5H300BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A5H300BL2
Related LinksV72A5H, V72A5H300BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A5H300BL2 Details Description
Related parts for V72A5H300BL2
CONN HEADER 64POS .100 L.104 datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CARDEDGE 25POS .156 BLACK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS CBL MNT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 680PF 5KV X7R 2211 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG BROWN 100' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf