Vicor Corporation V72B15H250BF3
V72B15H250BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V72B15H250BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W
Datasheet Download
V72B15H250BF3.pdf
Availability of V72B15H250BF3
QUANTITY
V72B15H250BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B15H250BF3
Internal Part NumberEIS-V72B15H250BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B15H250BF3
Related LinksV72B15, V72B15H250BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B15H250BF3 Details Description
Related parts for V72B15H250BF3
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 11PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
SENSOR OPTO TRANS REFL TH AXIAL datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
SPLICE TOOLING ASSY datasheet.pdf
CAP FILM 0.0018 UF 20% 300 VAC R datasheet.pdf