Vicor Corporation V72B24E250BG3
V72B24E250BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V72B24E250BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W
Datasheet Download
V72B24E250BG3.pdf
Availability of V72B24E250BG3
QUANTITY
V72B24E250BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B24E250BG3
Internal Part NumberEIS-V72B24E250BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B24E250BG3
Related LinksV72B24, V72B24E250BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B24E250BG3 Details Description
Related parts for V72B24E250BG3
RES SMD 5.76K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC PROG HOT SWAP CTRL 24-HTSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 10VOUT 75W datasheet.pdf
XCEDE 2W 2PVH 4COL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP TRIM 2-20PF 6KV CHASS MNT datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf