Vicor Corporation V72B24M250BL3
V72B24M250BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V72B24M250BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W
Datasheet Download
V72B24M250BL3.pdf
Availability of V72B24M250BL3
QUANTITY
V72B24M250BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B24M250BL3
Internal Part NumberEIS-V72B24M250BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B24M250BL3
Related LinksV72B24, V72B24M250BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B24M250BL3 Details Description
Related parts for V72B24M250BL3
MOSFET N-CH 30V 8.6A 8-SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3200K 8SMD datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL FRICTION-FIT AMB datasheet.pdf
RES SMD 3.52K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.047UF 10V X7R 0504 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.5A 125V datasheet.pdf
F BK 32/8 TI-505 FPA 7.0M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf