Vicor Corporation V72B36M250BL3
V72B36M250BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V72B36M250BL3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W
Datasheet Download
V72B36M250BL3.pdf
Availability of V72B36M250BL3
QUANTITY
V72B36M250BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B36M250BL3
Internal Part NumberEIS-V72B36M250BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.94A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B36M250BL3
Related LinksV72B36, V72B36M250BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B36M250BL3 Details Description
Related parts for V72B36M250BL3
IC TRANS NPN BIPOLAR SOT-23 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 12.5A 7 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-TQFN datasheet.pdf
MINITEK 2MM CTW HOUSING SR datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 860MA 180 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.5MM datasheet.pdf