Vicor Corporation V72B48H250B
V72B48H250B picture photo
Mfg. Part Number
V72B48H250B
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W
Datasheet Download
V72B48H250B.pdf
Availability of V72B48H250B
QUANTITY
V72B48H250B Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B48H250B
Internal Part NumberEIS-V72B48H250B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.21A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B48H250B
Related LinksV72B4, V72B48H250B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B48H250B Details Description
Related parts for V72B48H250B
HEATSHRINK FABRIC 1.97" X 25' datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.65A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
IC BUFFER/INVERTER SGL X2SON6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf