Vicor Corporation V72B8T150B2
V72B8T150B2 picture photo
Mfg. Part Number
V72B8T150B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W
Datasheet Download
V72B8T150B2.pdf
Availability of V72B8T150B2
QUANTITY
V72B8T150B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B8T150B2
Internal Part NumberEIS-V72B8T150B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18.75A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.4%
Power (Watts) - Max150W