Vicor Corporation V72C12H150BS
V72C12H150BS picture photo
Mfg. Part Number
V72C12H150BS
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V72C12H150BS.pdf
Availability of V72C12H150BS
QUANTITY
V72C12H150BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C12H150BS
Internal Part NumberEIS-V72C12H150BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C12H150BS
Related LinksV72C12, V72C12H150BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C12H150BS Details Description
Related parts for V72C12H150BS
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED 29 50/CD datasheet.pdf
BUZZ MAGNETIC 5V SQ 12.6MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 200V X7R 2225 datasheet.pdf
IC LIU DS3/E3/STS-1 48LQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 7.5A 8WDFN datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 13A 7.41 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf