Vicor Corporation V72C24C150BN3
V72C24C150BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V72C24C150BN3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V72C24C150BN3.pdf
Availability of V72C24C150BN3
QUANTITY
V72C24C150BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C24C150BN3
Internal Part NumberEIS-V72C24C150BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C24C150BN3
Related LinksV72C24, V72C24C150BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C24C150BN3 Details Description
Related parts for V72C24C150BN3
IC REG LDO 5V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CABLE TERMINATION RG/U 178,404 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A 8-LFCSP datasheet.pdf