Vicor Corporation V72C3V3C75BF
V72C3V3C75BF picture photo
Mfg. Part Number
V72C3V3C75BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V72C3V3C75BF.pdf
Availability of V72C3V3C75BF
QUANTITY
V72C3V3C75BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C3V3C75BF
Internal Part NumberEIS-V72C3V3C75BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.73A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C3V3C75BF
Related LinksV72C3V, V72C3V3C75BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C3V3C75BF Details Description
Related parts for V72C3V3C75BF
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
OPTOISOLTR 4KV 2CH TRANS 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 6V 20% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.2W TH datasheet.pdf
RES SMD 26.7KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FERRITE CORE E 1.47UH N87 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 12POS SNGL PCB datasheet.pdf
XCEDE 3W LEFT 4PVH 4COL datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 18POS datasheet.pdf