Vicor Corporation V72C3V3C75BF2
V72C3V3C75BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V72C3V3C75BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V72C3V3C75BF2.pdf
Availability of V72C3V3C75BF2
QUANTITY
V72C3V3C75BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C3V3C75BF2
Internal Part NumberEIS-V72C3V3C75BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.73A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C3V3C75BF2
Related LinksV72C3V, V72C3V3C75BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C3V3C75BF2 Details Description
Related parts for V72C3V3C75BF2
KIT DEV FOR T5754 datasheet.pdf
FILTER POWER LINE 10A 250V datasheet.pdf
CONN HDR 6POS R/A KEY-XX 15GOLD datasheet.pdf
IC COMM CTRLR 2CH SER TQFP-100 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 10MM datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 8.82"L X 4.17"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf