Vicor Corporation V72C3V3E75BG2
V72C3V3E75BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V72C3V3E75BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V72C3V3E75BG2.pdf
Availability of V72C3V3E75BG2
QUANTITY
V72C3V3E75BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C3V3E75BG2
Internal Part NumberEIS-V72C3V3E75BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.73A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C3V3E75BG2
Related LinksV72C3V, V72C3V3E75BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C3V3E75BG2 Details Description
Related parts for V72C3V3E75BG2
RES ARRAY 5 RES 1K OHM 10SRT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DGTL POT QUAD 5K 20TSSOP datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 90NS 48TSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 3A 125V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
JAW MOVABLE TOP 22669 datasheet.pdf
EVAL KIT MAX2870 datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf