Vicor Corporation V72C3V3H75BS3
V72C3V3H75BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V72C3V3H75BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V72C3V3H75BS3.pdf
Availability of V72C3V3H75BS3
QUANTITY
V72C3V3H75BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C3V3H75BS3
Internal Part NumberEIS-V72C3V3H75BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.73A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C3V3H75BS3
Related LinksV72C3V, V72C3V3H75BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C3V3H75BS3 Details Description
Related parts for V72C3V3H75BS3
RES SMD 887 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 1A 220 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK DRIVER ZD PLL 68-VFQFPN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 0.056UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 5SKT SLD CUP datasheet.pdf
CGRID VT BKWY HDR TIN 80CKT (320 datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf