Vicor Corporation V72C5C100BG3
V72C5C100BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V72C5C100BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V72C5C100BG3.pdf
Availability of V72C5C100BG3
QUANTITY
V72C5C100BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C5C100BG3
Internal Part NumberEIS-V72C5C100BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C5C100BG3
Related LinksV72C5C, V72C5C100BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C5C100BG3 Details Description
Related parts for V72C5C100BG3
RES 16 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS M12 4-20MA datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
SL 5.08HC/16/90G 3.2SN OR BX datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 475MA 220 MOHM datasheet.pdf