Littelfuse V751HA40
V751HA40 picture photo
Mfg. Part Number
V751HA40
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 1080V 40KA DISC 40MM
Datasheet Download
V751HA40.pdf
Availability of V751HA40
QUANTITY
V751HA40 Order Process
Ship out your order
Specifications of V751HA40
Internal Part NumberEIS-V751HA40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesHA
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)1080V (1.08kV)
Varistor Voltage (Typ)1200V (1.2kV)
Varistor Voltage (Max)1320V (1.32kV)
Current - Surge40kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts750VAC
Maximum DC Volts970VDC
Energy1050J
Package / CaseDisc 40mm, Formed Tabs
Mounting TypeBolt Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V751HA40
Related LinksV751, V751HA40 Datasheet, Littelfuse Distributor
V751HA40 Details Description
Related parts for V751HA40
JUMPER-H2730TR/C2040W/X 12" datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 60MA 17 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.55 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS M12 5V 36" datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
SL SURFACE COND DISC 4-1/2"A CRS datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
OSC VCTCXO 622.08MHZ LVDS SMD datasheet.pdf