C&K Components V80201MA08Q
V80201MA08Q picture photo
Mfg. Part Number
V80201MA08Q
Manufacturer
Product Category
Slide Switches
Brief Description
SWITCH SLIDE DPDT 10A 125V
Datasheet Download
V80201MA08Q.pdf
Availability of V80201MA08Q
QUANTITY
V80201MA08Q Order Process
Ship out your order
Specifications of V80201MA08Q
Internal Part NumberEIS-V80201MA08Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilySlide Switches
SeriesV
PackagingBulk
CircuitDPDT
Contact TimingNot Specified
Switch FunctionOn-On
Current Rating10A (AC), 4A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeStandard
Actuator Length7.36mm
Contact MaterialCopper
Contact FinishSilver
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Features-
Actuator MaterialPolyester, Glass Filled
Switch Travel-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life10,000 Cycles
Operating Force-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V80201MA08Q
Related LinksV8020, V80201MA08Q Datasheet, C&K Components Distributor
V80201MA08Q Details Description
Related parts for V80201MA08Q
TRANS NPN 300V 0.5A E-LINE datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 80MHZ 256BGA datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 100 OHM 225W datasheet.pdf
IC A/D CONV 2CH 16BIT 10-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DSP FIXED-POINT 144-BGA datasheet.pdf
IC DGTL POT 32POS 10K 8LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 10PIN GOLD RT ANG WW datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC datasheet.pdf