Littelfuse V82ZA2PX1347
V82ZA2PX1347 picture photo
Mfg. Part Number
V82ZA2PX1347
Brief Description
VARISTOR 73V 1.2KA DISC 7MM
Datasheet Download
V82ZA2PX1347.pdf
Availability of V82ZA2PX1347
QUANTITY
V82ZA2PX1347 Order Process
Ship out your order
Specifications of V82ZA2PX1347
Internal Part NumberEIS-V82ZA2PX1347
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)73.8V
Varistor Voltage (Typ)82V
Varistor Voltage (Max)90.2V
Current - Surge1.2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts50VAC
Maximum DC Volts68VDC
Energy4.0J
Package / CaseDisc 7mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V82ZA2PX1347
Related LinksV82ZA2, V82ZA2PX1347 Datasheet, Littelfuse Distributor
V82ZA2PX1347 Details Description
Related parts for V82ZA2PX1347
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC DO218AB datasheet.pdf
SWITCH 5A ROLLER SPDT TAB datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 10ppm 8pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 815MA 220 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf