Littelfuse V82ZT12P
V82ZT12P picture photo
Mfg. Part Number
V82ZT12P
Brief Description
VARISTOR 73V 4.5KA DISC 14MM
Datasheet Download
V82ZT12P.pdf
Availability of V82ZT12P
QUANTITY
V82ZT12P Order Process
Ship out your order
Specifications of V82ZT12P
Internal Part NumberEIS-V82ZT12P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZT
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)73.8V
Varistor Voltage (Typ)82V
Varistor Voltage (Max)90.2V
Current - Surge4.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts50VAC
Maximum DC Volts68VDC
Energy15J
Package / CaseDisc 14mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V82ZT12P
Related LinksV82Z, V82ZT12P Datasheet, Littelfuse Distributor
V82ZT12P Details Description
Related parts for V82ZT12P
IC REG LDO 15V 0.1A SOT89-3 datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
INDUCTOR COMMON MODE 1.3mH T/H datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 7/16-20UNF2B 4.5V datasheet.pdf
ICCON,PIN,ASSY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
WIRE STOP datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 28POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
180UF 50V 10X20MM 105C 6000H datasheet.pdf