FFF VA12016000J0G
VA12016000J0G picture photo
Mfg. Part Number
VA12016000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB WIR PRO 180D
Datasheet Download
VA12016000J0G.pdf
Availability of VA12016000J0G
QUANTITY
VA12016000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of VA12016000J0G
Internal Part NumberEIS-VA12016000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesVA
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level12
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge14-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlue
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VA12016000J0G
Related LinksVA1201, VA12016000J0G Datasheet, FFF Distributor
VA12016000J0G Details Description
Related parts for VA12016000J0G
CONN EDGECARD 30POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 8A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 64LFBGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
MOD IR RCVR 40KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf
IGBT 1200V 15A TO247-3 datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 10.8NS 256BGA datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 47 OHM 10SRT datasheet.pdf
ATOM N270 DGTL SIGNAGE PLAYER datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 10POS SLDR GRAY datasheet.pdf