Vishay Semiconductor/Diodes Division VB20150S-E3/4W
VB20150S-E3/4W picture photo
Mfg. Part Number
VB20150S-E3/4W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 150V 20A TO263AB
Datasheet Download
VB20150S-E3/4W.pdf
Availability of VB20150S-E3/4W
QUANTITY
VB20150S-E3/4W Order Process
Ship out your order
Specifications of VB20150S-E3/4W
Internal Part NumberEIS-VB20150S-E3/4W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesTMBS®
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.43V @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr250µA @ 150V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VB20150S-E3/4W
Related LinksVB20150, VB20150S-E3/4W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VB20150S-E3/4W Details Description
Related parts for VB20150S-E3/4W
RACK ALUM 15X17X10.5 BLK datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER SER 44PLCC datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8VSSOP datasheet.pdf
IC FIFO 64X36 15NS 128QFP datasheet.pdf
FERRITE CHIP 220 OHM 250MA 0805 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY .100 18POS R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM RED datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 422 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 750K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MICRO 37C P 3" YEL FLOAT NI datasheet.pdf