Vishay Semiconductor/Diodes Division VB40100C-E3/8W
VB40100C-E3/8W picture photo
Mfg. Part Number
VB40100C-E3/8W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO263
Datasheet Download
VB40100C-E3/8W.pdf
Availability of VB40100C-E3/8W
QUANTITY
VB40100C-E3/8W Order Process
Ship out your order
Specifications of VB40100C-E3/8W
Internal Part NumberEIS-VB40100C-E3/8W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTrench MOS Barrier Schottky Rectifiers
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesTMBS®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If730mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VB40100C-E3/8W
Related LinksVB40100, VB40100C-E3/8W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VB40100C-E3/8W Details Description
Related parts for VB40100C-E3/8W
CAP FILM 0.082UF 1% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
T-5MM METAL REF IND GREEN W/6" W datasheet.pdf
RES 250 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 256MBIT 66TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET PHIL/SLOT 5PC datasheet.pdf
TIMER SS MULTI ANLG 8P NPN UNIV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 2.36K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V X7R 0201 datasheet.pdf