CUI Inc. VBSD1-S12-S12-DIP
VBSD1-S12-S12-DIP picture photo
Mfg. Part Number
VBSD1-S12-S12-DIP
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 12V OUT 1W
Datasheet Download
VBSD1-S12-S12-DIP.pdf
Availability of VBSD1-S12-S12-DIP
QUANTITY
VBSD1-S12-S12-DIP Order Process
Ship out your order
Specifications of VBSD1-S12-S12-DIP
Internal Part NumberEIS-VBSD1-S12-S12-DIP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationVBSD1-DIP Series Cert of Compliance
Other DrawingsVBSD1 Series Dip Bottom
VBSD1 Series Dip Side
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Series 31/Jul/2013
Standard Package43
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVBSD1-DIP
Packaging-
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)83mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-DIP Module (4 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.39" W x 0.30" H (12.8mm x 10.0mm x 7.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency78%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VBSD1-S12-S12-DIP
Related LinksVBSD1-S1, VBSD1-S12-S12-DIP Datasheet, CUI Inc. Distributor
VBSD1-S12-S12-DIP Details Description
Related parts for VBSD1-S12-S12-DIP
TRIAC SENS GATE 400V 4A TO220 datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS DUAL SEALED T/H datasheet.pdf
RES SMD 69.8OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 216PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 70MHZ 8SOIC datasheet.pdf
HEAT SINK TOP PLATE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf