CUI Inc. VBSD1-S24-S12-SIP
VBSD1-S24-S12-SIP picture photo
Mfg. Part Number
VBSD1-S24-S12-SIP
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 12V OUT 1W
Datasheet Download
VBSD1-S24-S12-SIP.pdf
Availability of VBSD1-S24-S12-SIP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VBSD1-S24-S12-SIP Order Process
Ship out your order
Specifications of VBSD1-S24-S12-SIP
Internal Part NumberEIS-VBSD1-S24-S12-SIP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationVBSD1-SIP Series Cert of Compliance
Other DrawingsVBSD1 Series SIP Bottom
VBSD1 Series SIP Side
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Series 31/Jul/2013
Standard Package43
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVBSD1-SIP
Packaging-
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)83mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case4-SIP Module
Size / Dimension0.46" L x 0.24" W x 0.39" H (11.7mm x 6.0mm x 10.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VBSD1-S24-S12-SIP
Related LinksVBSD1-S2, VBSD1-S24-S12-SIP Datasheet, CUI Inc. Distributor
VBSD1-S24-S12-SIP Details Description
Related parts for VBSD1-S24-S12-SIP
CAP TANT 33UF 2.5V 10% 0805 datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
SL-SMART5.0X/02/180 1.5SN BK datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 45 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN FML 4POS TO MALE 4POS datasheet.pdf