AVX Corporation VC120614D300RP
VC120614D300RP picture photo
Mfg. Part Number
VC120614D300RP
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 16.28V 150A 1206
Datasheet Download
VC120614D300RP.pdf
Availability of VC120614D300RP
QUANTITY
VC120614D300RP Order Process
Ship out your order
Specifications of VC120614D300RP
Internal Part NumberEIS-VC120614D300RP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponents for Alternate Energy Applications
LED Lighting
Component Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesTransGuard®
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)16.28V
Varistor Voltage (Typ)18.5V
Varistor Voltage (Max)20.72V
Current - Surge150A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts10VAC
Maximum DC Volts14VDC
Energy0.40J
Package / Case1206 (3216 Metric)
Mounting TypeSurface Mount, MLCV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VC120614D300RP
Related LinksVC12061, VC120614D300RP Datasheet, AVX Corporation Distributor
VC120614D300RP Details Description
Related parts for VC120614D300RP
IC MCU 8BIT ROMLESS 44QFP datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 210MA 2.3 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RP-TNC PLUG 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC MPU 32BIT 16.78MHZ 132PGS datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 12POS 30AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN HDR 2.2MM 2POS SMD YELLOW datasheet.pdf
MPAC 8R ST PF HDR datasheet.pdf
RES SMD 459 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
BTTL ONLY BL DS HDPE 6OZ IPA datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 76POS datasheet.pdf