AVX Corporation VC121030H620DP
VC121030H620DP picture photo
Mfg. Part Number
VC121030H620DP
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 36.9V 280A 1210
Datasheet Download
VC121030H620DP.pdf
Availability of VC121030H620DP
QUANTITY
VC121030H620DP Order Process
Ship out your order
Specifications of VC121030H620DP
Internal Part NumberEIS-VC121030H620DP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransGuard™ Transient Protection Components
TransGuard® Sub pF Varistors
Components for Alternate Energy Applications
LED Lighting
Component Solutions for Smart Meter Applications
PCN Design/SpecificationElectrode Material System 23/Feb/2009
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesTransGuard®
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)36.9V
Varistor Voltage (Typ)41V
Varistor Voltage (Max)45.1V
Current - Surge280A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts21VAC
Maximum DC Volts30VDC
Energy1.2J
Package / Case1210 (3225 Metric)
Mounting TypeSurface Mount, MLCV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VC121030H620DP
Related LinksVC12103, VC121030H620DP Datasheet, AVX Corporation Distributor
VC121030H620DP Details Description
Related parts for VC121030H620DP
CONN RCPT 24POS RT ANG GOLD datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1W MONO 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CONN IDC 24POS 2.54MM 22AWG TIN datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 20V 20% 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf