XP Power VCS70US48
VCS70US48 picture photo
Mfg. Part Number
VCS70US48
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 70W
Datasheet Download
VCS70US48.pdf
Availability of VCS70US48
QUANTITY
VCS70US48 Order Process
Ship out your order
Specifications of VCS70US48
Internal Part NumberEIS-VCS70US48
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)1.46A
Power (Watts)70W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency87%
Operating Temperature-25°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.12" L x 3.88" W x 1.61" H (130.0mm x 98.5mm x 41.0mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB
Power (Watts) - Max70W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VCS70US48
Related LinksVCS7, VCS70US48 Datasheet, XP Power Distributor
VCS70US48 Details Description
Related parts for VCS70US48
IC MPU/RESET CIRC 2.40V SC70-4 datasheet.pdf
FILTER POWER LINE 120A 300/520V datasheet.pdf
CONN HEADER 50PS STR SHORT LA datasheet.pdf
CONN RCPT 1.25MM 8POS SMD R/A datasheet.pdf
CONN CAP 9POS UNIV-M-N-L NATURAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 6V 1A 10-VSON datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .025W 15MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS PIN datasheet.pdf